Kněz vyměnil sutanu za montérky – Dokument Všechny moje děti o P. Mariánu Kuffovi (článek)

Zábřeh – O nejchudších romských osadách jihovýchodního Slovenska a jejich obyvatelích vypráví časosběrný dokument Všechny moje děti slovenského režiséra Ladislava Kaboše, který na zábřežskou premiéru 5. dubna v 18. hodin zavítá se svou manželkou Marií Kabošouvou, aby divákům představili život v nejchudších východoslovenských romských osadách. Na Slovensku tento dokument vzbudil velký zájem diváků,  doslova převálcoval svou návštěvností komerční snímky a o diváky velmi úspěšně bojuje i v České republice.

Ústřední postavou dokumentárního filmu je charismatický katolický kněz Marián Kuffa, kterého ve  filmu  uvidíme v ušpiněných montérkách  na  jeho misi do žalostného prostředí bídy a beznaděje v zapomenutých osadách Huncovce a Velká Lomnica.  Kuffa se snaží pomoci nejchudším Romům a místo chatrčí plných potkanů nabídnout mnohadětným rodinám důstojné bydlení. Skrze svépomocnou stavbu prostých domků ale usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby „jeho děti“ objevily svoje schopnosti. Naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. Místo kázání se snaží strhnout Romy příkladem a lidským zájmem. Pomáhají mu bývalí kriminálníci a alkoholici z komunity, kterou před 25 lety založil na faře pod Tatrami. Mnozí z nich však tuto náročnou práci vzdávají.

Režisérovi se za tři roky přípravy a realizace filmu v osadách povedlo najít rozmanité lidské typy a plasticky vykreslil vnitřní problémy, s nimiž zdejší romská komunita zápasí. Divák tak se zatajeným dechem sleduje osudy Beátky, která se snaží urvat lepší život pro svých šest dětí. Laca, který se pod tíhou beznaděje pokusí oběsit. Zdena, který s dojemnou láskou pečuje o svou nemocnou ženu Růženu. I Stana, který jako první pochopí, že komunita si musí pomoci sama. Filmaři byli dokonce svědky tragédie, kdy dvě z místních dětí uhořely při požáru zanedbaných chatrčí.

„Každodenní životní zápas romských obyvatel je v těchto osadách velmi těžký a musí ve svém boji o život svůj a svých dětí vynakládat velké úsilí. Nedostatečná je i školní docházka romských dětí, které se například bojí splachovacích toalet. I díky filmu se situace pomaličku mění a teď se staví první společná sprcha.“ řekla producentka Maria Kabošová.

Slovenský dokumentarista Ladislav Kaboš, který v roce 1978 absolvoval pražskou FAMU, natočil přes 70 filmů a získal za ně mnoho cen. Před sametovou revolucí patřil k „trezorovým filmařům“. Posledních deset let žije a tvoří v Praze.  Jako kameraman se podílel na filmu Alois Nebel, který je v našem regionu velmi dobře známý.  Nad projektem a distribucí do kin převzal záštitu Kardinál Duka.

Blahopřání fr. Stephenovi Nesrstovi (článek)

Fr. Stephen s maminkou (1)

3. června 2015 oslavil fr. Stephen Nesrsta 20 let výročí od kněžského svěcení. Někteří si možná fr. Stephena pamatujete z jeho návštěvy Velkých Losin v roce 2003, kdy přijel na pouť ke sv. Janu Křtiteli ve Velkých Losinách. P. Milan Palkovič byl u něj na návštěvě v Texasu. Fr. Stephen už spoustu let zve dva až tři jáhny z Moravy k sobě na faru do Texasu. Tato tradice stále trvá a v roce 2013 jsem byl u fr. Stephena v Texasu já. Návštěva Texasu byla pro mě velmi silným zážitkem, dosud vzpomínám na některé příhody. Zážitků je tolik, že se to snad ani nedá vypovědět.

Jeden z velmi silných zážitků je běžný život s knězem v USA. Fr. Stephen byl ve farnosti nově. Obdivoval jsem, jak vše dokáže skloubit a jak se nasazuje a obětuje pro druhé. Prožili jsme s ním i spoustu humorných situací. Za ty roky, co k němu jezdí jáhni z ČR, se trochu naučil česky. Jedno odpoledne byl pryč a když se vrátil, tak nás zastihnul, jak jíme. Před večeří jsme s Pavlem ukecávali Jakuba, aby si sedl do čela na místo Fr. Stephena. Když to Fr. Stephen zmerčil, tak česky pronesl: „Myslíš si, že seš farář? Seš malý kluk.“ Další jeho hláška skvěle vystihuje americkou imigrační politiku: „Je jednodušší se dostat do nebe, než získat americké občanství.“ Velmi milé bylo také setkání s jeho maminkou, která žije nedaleko Dallasu.

Pro Evropana je též nezvyklý průběh pohřbu. U nás je nemyslitelné, aby se někdo při pohřebním kázání smál. V USA jsem to zažil (pravda, jen jednou).

Corn Hill

Katedrála Dalllas (1)Nadešel den D. Vyrážíme na cestu. Letíme největším dopravním letadlem světa (Airbus A-380). Přilétáme do Houstonu, počasí je jako v prádelně (teplo a vlhko). S Boží pomocí dojíždíme do Corn Hillu (farnost Fr. Stephena). Všude je klimatizace. Téměř vůbec nechodíme pěšky a všude jsou hromady jídla. O pár dní později vyrážíme do Dallasu. Díváme se na katedrálu (kdysi nejvyšší budovu ve městě) ztrácející se mezi mrakodrapy. Procházíme městem. Přicházíme na Delay plaza. Zde byl spáchán atentát na Johna F. Kennedyho. Opouštíme Dallas. V dalších dnech navštěvujeme spoustu míst spojených s historií Texasu.

Manhattan - Vysoká v-- uprost-ed je Empire, vzadu vpravo stály Dvoj-ata (1)

Odlétáme do New Yorku. První naše kroky v NY jsou na letišti JFK. Procházíme Manhattanem. Zastavujeme se u Ground Zero. Na tuto městskou krásu je třeba se podívat shora. Jdeme na vyhlídkovou věž Rockefeller center. Dostali jsme nějaké volné vstupenky do muzeí. Využívám nabízené možnosti a navštěvuji Muzeum moderního umění. Některé exponáty jsou nádherné, jiné dekadentní. S kolegy se scházíme u slavné Madison Square Garden. Navštěvujeme i oficiální NHL fan shop. Se zpožděním opouštíme NY z letiště La Guardia a vracíme se do Texasu.

Se spolužáky Fr. Stephena navštěvujeme také Louisianu. New Orleans. Skutečné, ale neskutečné město. Jako bychom byli na starém kontinentu. Z města dýchá atmosféra evropských měst. Úzké uličky. Všude hluk. Klidněji je u vody. Procházíme se kolem Mississippi. Cestou potkáváme koňský povoz. Zastavujeme se na tržnici. Malá Itálie.

My t-i v texasské Praze

Večer vycházíme ven. Odnaproti se nás snaží nalákat jakási žena. Žena prodávající své tělo. Procházíme večerním městem. Město neusíná. Probouzí se. Přicházíme k prvnímu cíli. Usedáme v restauraci. Večeříme. Výborný steak. Vycházíme ven. V ulicích je živo. Vcházíme do klubu. Na pódiu dva klavíry. Dvě klavíristky nás budou provázet večerem. Hrají na přání. Panuje uvolněná atmosféra. Lehce konverzujeme. Nikam nespěcháme. Popíjíme míchaný drink. Najednou slyším slova: „This song is for guests of the Czech repubic.“ Co? To není možné. Hrají pro nás. Hrají opravdu krásnou píseň. Nezapomenutelný večer. Dobrou noc New Orleans. Zítra Ti dáme sbohem…

Otče Stephene, díky moc za vše a přeji Vám hodně Božího požehnání do další kněžské služby.

František Ponížil

Krokodýlí farma

Bez vášně a zaujatosti o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (článek)

Z hlediska práva jde o:

  1. Nápravu prokazatelných křivd (ČR je jedinou postkomunistickou zemí, která svůj vztah k církvím nenapravila).
  2. Návrh soupisu majetku (lesy, pole a nemovitý majetek), který by měl být církvím vrácen připravilo      Ministerstvo zemědělství na základě údajů především Pozemkového fondu a      Lesů ČR (přibližná hodnota 75 miliard Kč). Toto prověřila nezávislá poradenská firma Ernst & Young… http://byznys.ihned.cz/c1-55047040-ekonom-proc-by-mely-cirkve-dostat-zpet-svuj-majetek
  3. Obce, kraje a soukromé osoby svůj majetek církvím nevydávají. Nevydávají se pozemky určené pro výstavbu      dopravní a technické infrastruktury, pozemky, které byly po zestátnění zastavěny, pozemky v národních parcích apod…http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=580&CT1=0
  4. Církve musí prokázat, že byly vlastníkem v období od 25. 2. 1948 do 1. 1. 1990 a přišly o něj v důsledku majetkové      křivdy. Důkazní břemeno je na jejich straně… http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=580&CT1=0
  5. Za zestátněný majetek, který dnes již nelze vydat jako na příklad nemocnice Valtice, nemocnice Na Františku,      statek Nebušice, zámek Řevnice, zámek Horní Dunajovice, zdravotní      středisko Horoměřice, Střední odbornou školu vinařskou ve Valticích, bývalé Arcibiskupské gymnázium v Praze Bubenči, statek Horoměřice…atd, budou všem      církvím vyplaceny 2 miliardy ročně po dobu 30 let. ..JUDr. František Mikeš, I. náměstek ministryně kultury… http://tisk.cirkev.cz/z-domova/dopis-namestka-ministra-kultury-f-mikese-b-klepetkovi/
  6. Podle studie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické jsou roční výnosy ze zabaveného církevního      majetku cca 3 mld. Kč ročně, naproti tomu výdaje státu na církve jsou cca 1,4 mld. ročně. Do roku 2007 bylo saldo přes 160 miliard (rozdíl mezi částkou na financování církví a ziskem ze zabaveného majetku mezi 1949-2007)…http://tisk.cirkev.cz/z-domova/dopis-namestka-ministra-kultury-f-mikese-b-klepetkovi/
  7. Vlastnické právo církví jednoznačně uznal Ústavní soud… Nález Ústavního soudu ČR…http://spcp.prf.cuni.cz/judikat/usspI-62-08.htm

Z hlediska poslání:

  1. Tyto prostředky budou použity na provoz církví, tzn. život konkrétních farností ve městech a obcích po celé      ČR. Každý má právo informovat se u svého kněze v místě bydliště. Církev vždy provozovala nenahraditelnou pro sociální činnost      v oblastech jako charitní služba, školství, zdravotnictví.

Další fakta a podrobnosti  o vyrovnání najdete zde

Reakce historika Tomáše Petráčka na zavádějící projev poslance L. Zaorálka zde

 

Velikonoce 2020

Žijeme v čase. V našich životech se stále opakují dny, týdny, měsíce, roky. Důležité události
si opakovaně připomínáme a slavíme.
Podobně je to i s liturgickým – církevním rokem. Tři měsíce zpátky jsme oslavili Vánoce –
připomínku narození Ježíše Krista a nyní končí 40-tidenní příprava na Velikonoce, která se
nazývá postní doba. Tato doba, zahájená Popeleční středou, nám nabízí čas, kdy se
zamýšlíme nad dosavadním životem. Kdo chce prožít Velikonoce v radosti, snaží se o
zlepšení vztahů, usmíření s bližními a o vzájemné odpuštění. Dobu postní zakončuje Svatý
týden, který začíná Květnou nedělí, kdy si připomínáme Ježíšův vjezd do Jeruzaléma. Na
Zelený čtvrtek si připomínáme poslední večeři Páně s apoštoly a na Velký pátek jeho
ukřižování. Na Bílou sobotu jeho tělo leží v hrobě a tentýž den, avšak až po západu slunce
oslavujeme zmrtvýchvstání Ježíše Krista velikonoční vigílií.
V ohledem na pokyny, které pro celou ČR vypracovala liturgická komise České
biskupské konference na základě vatikánských dokumentů a které jsou reakcí
na celosvětový boj s šířením nákazy koronavirem, budou všechny bohoslužby a
obřady slouženy bez účasti veřejnosti, jen s nejnutnější asistencí. Intence budou
odslouženy během těchto mší svatých. S ohledem na místní podmínky mohou kněží
během velikonočního tridua ponechat kostely otevřené pro soukromou modlitbu
věřících.
Uveřejňujeme začátky bohoslužeb, aby se věřící mohli duchovně připojit a také časy,
kdy budou kostely našich farností otevřeny k soukromé modlitbě.
Prosíme, nezapomínejte se v těchto nelehkých časech modlit za sebe i za druhé, za
nemocné, za ty kdo jsou v nebezpečí smrti, za zdravotníky a další, kdo v těchto dnech
čelí obrovskému nasazení, za brzké ukončení této epidemie. Připojme se k těm, kteří se
už začali spojovat každý večer ve 20.00 v modlitbě. Každý se podle svých možností
zapojme aspoň modlitbou Otče náš a Zdrávas Maria, či korunkou k Božímu
milosrdenství nebo růžencem.

Svatý týden

Pondělí 6. dubna 2020

Velké Losiny – neveřejná mše svatá za + z rodiny Vencálkovy, Šeborovy a živou rodinu
-17:00 – 18:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Úterý 7. dubna 2020

Velké Losiny – neveřejná mše svatá za děti-17:00 – 18:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Středa 8. dubna 2020

Velké Losiny – neveřejná mše svatá za Karla Koběrského a rodinu -17:00 – 18:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Zelený Čtvrtek 9. dubna 2020

8:30 mše svatá „ missa chrismatis“ v olomoucké katedrále sv. Václava v přímém
přenosu na YouTube kanálu Arcibiskupství olomouckého https://ado.cz.
Velké Losiny

-18:00 neveřejná mše svatá za + kněze farnosti
-19:00 – 20:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Velký Pátek 10. dubna 2020

Na Velký pátek budou otevřeny kostely naší farnosti k soukromé modlitbě
Loučná nad Desnou 15:00 – 16:00
Sobotín 15:00 – 16:00
Velké Losiny 15:00 – 16:00
Neveřejné velkopáteční obřady budou slouženy od 18:00 ve Velkých Losinách

Bílá Sobota 11. dubna 2020

Na Bílou sobotu budou otevřeny kostely naší farnosti k soukromé adoraci
Loučná 10:00 – 12:00
Sobotín 10:00 – 11:00
Velké Losiny 10:00 – 12:00

V sobotu bude možno v kostelích zakoupit mešní víno na váš sváteční stůl
a odnést si nové číslo časopisu Tam&Tam

Obřad Velikonoční vigilie bude sloužen ve Velkých Losinách ve 21:00

Neděle 12. dubna 2020

Velké Losiny

– 7.00 mše svatá za + Anežku Verebelyovou * a + rodinu

– 8:00 – 9:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Loučná

– 8:30 mše svatá za + Rudolfa Fojtíka, + sestru a * rodinu

– 9:30 – 10:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Sobotín

-10:00 mše svatá za farníky

-11:00 – 11:30 otevřen kostel k soukromé adoraci

Pondělí 13. dubna 2020

Velké Losiny

– 7:00 mše svatá na úmysl dárce

– 8:00 – 9:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Loučná

– 8:30 mše svatá za + rodiče Čeloudovy

– 9:30 – 10:00 otevřen kostel k soukromé adoraci

Bohoslužby Květné neděle

Bohoslužby Květné neděle

Velké Losiny

  • 7:00 mše svatá bez účasti věřících (intence za + rodiče z obou stran)
    během obřadu budou požehnány „kočičky“
  • 8:00 – 9:00 otevřen kostel k soukromé adoraci a vyzvednutí požehnaných ratolestí
    Loučná nad Desnou
  • 8:30 mše svatá bez účasti věřících (na vlastní úmysl)
    během obřadu budou požehnány „kočičky“
  • 9:30 – 10:00 otevřen kostel k soukromé adoraci a vyzvednutí požehnaných ratolestí

Sobotín

  • 10:00 mše svatá bez účasti věřících (za + rodinu Mildovu)
    během obřadu budou požehnány „kočičky“
  • 11:00 – 11:30otevřen kostel k soukromé adoraci a vyzvednutí požehnaných ratolestí

Na Mariánskou první sobotu v měsíci 4.4. 2020 bude soukromá bohoslužba ráno v 7.00hod
za všechny, kdy přijali výzvu prvních sobot v měsíci.
V  10.00 na Vřesové studánce bude soukromá bohoslužba za ukončení epidemie.
V sobotu od 17.00 do 18.00 bude otevřen kostel k soukromé adoraci.
Kasičky s postní almužnou v současné době ještě do kostela nenoste!!! Budou vyzvednuty po skončení karantény.

Promluva – Květná neděle 2020

Drazí farníci a spoluobčané,
papež František pojmenoval současnou situaci následovně: „Pane, v tomto našem
světě, který miluješ více než my, jsme se hnali vpřed plnou rychlostí a měli dojem,
že jsme mocní a schopní všeho. Chtiví zisku jsme se nechali pohltit věcmi a
strhnout spěchem. Nezastavili jsme se na tvoje volání….“
Zvláštním způsobem se epidemie u nás začala šířit v době postní. Letošní postní
doba je proto zvláštní a zároveň je unikátní. Zjistili jsme, že potřebujeme jeden
druhého a víc jsme si začali pomáhat, že zdraví je potřeba si vážit, že základní
společenství je rodina a ta má v první řadě zodpovědnost za své členy, že
potřebujeme lidi, kteří pracují poctivě a svědomitě: politiky, zdravotníky,
ošetřovatele, hasiče, učitele, prodavačky, popeláře, dobrovolníky a všechny, kteří
vykonávají jakoukoli službu bližním na všech úrovních – zvláště té obecní. To nám
dává příležitost k postoji úcty a pokory, kterého se nám začalo zoufale nedostávat a
my jsme si zvykli vše kritizovat a na všechno jen lacině nadávat.
Velikonoční doba bude po dobu „opatření“ liturgicky omezená a veškeré
velikonoční obřady proběhnou za zavřenými dveřmi kostelů. Podle nařízení
arcibiskupství budou veškeré velikonoční obřady probíhat uzavřeně jen s
nejnutnější asistencí. Zároveň Vás chci ubezpečit, že na všechny u oltáře pamatuji a
vyprošuji Boží požehnání.
Papež František nabízí ve svém poselství i následující: „Pozvěme Ježíše na loďky
svých životů. Odevzdejme mu svoje obavy, aby je přemohl. Jako učedníci
zakusíme, že s Ním na palubě neztroskotáme. Vždyť v tom je Boží moc, že obrací
v dobro všechno, co se stane…“
P. Milan Palkovič, farář farností Loučná nad Desnou, Velké Losiny a Sobotín

Pouť do Svaté země, provází P. Milan Palkovič ve dnech 8.3.-15.3.2017

Svatá zem

Svatá země je krajinou, kde Bůh mimořádně oslovil celé lidstvo v zájmu jeho duchovního vývoje. Zde vznikly biblické dějiny Starého a Nového zákona, které podnítily rozvoj nové civilizace na všech kontinentech. Zde je kolébka tří světových náboženství – židovství, křesťanství a islámu. Navštívit a poznávat místa Svaté země je určitě neopakovatelný a hluboký zážitek a stává se nábožensko-duchovním bohatstvím na celý život.

V ceně zájezdu je započítáno:

letenka, letištní a palivové poplatky, 7x hotelové ubytování s polopenzí ve 2 – 3 lůžkových pokojích se sociálním zařízením, doprava klimatizovaným autobusem ve Svaté zemi, odborný průvodce – kněz.

V ceně není započítáno:

komplexní cestovní pojištění 80,- Kč / den (není povinné – je možné sjednat individuálně u jakékoliv
pojišťovny),

– obslužné, vstupy podle programu a taxík na horu Tábor – celkem 100,- USD (platí se průvodci ve
Svaté zemi
)

– příplatek za jednolůžkový pokoj 2 700 Kč

Upozornění! Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 Euro = 1,25 USD. Při pohybu kurzu o 5% si CK vyhrazuje právo na úpravu ceny.

Platnost pasu musí být nejméně 6 měsíců po datu návratu.

Rámcový program poutního zájezdu:

1. den: Odjezd v brzkých ranních hodinách z Olomouce a Brna (v případě skupiny také z Šumperka
a Čeladné) na letiště do Vídně. Setkání se skupinou na letišti, odlet z Vídně v 10:25 hod.
Přílet do Tel Avivu v 14:55 hod. místního času. .. Odjezd do Betléma, večeře a nocleh v Betlémě.

2. den: po snídani celodenní prohlídka Betléma – bazilika Narození Ježíše Krista, Pole pastýřů, jeskyně Mléka. Odpoledne prohlídka Ain Karem, návštěva místa narození Jana Křtitele a místa navštívení Panny Marie u Alžběty. Večeře a nocleh v Betlémě.

3. den: po snídani odjezd ke Genezaretskému jezeru: hora Blahoslavenství, Kafarnaum – dům sv. Petra, Tabgha – místo zázračného rozmnožení chlebů a ryb, místo Primátu sv. Petra. U jezera je možnost zakoupení obědu – tradiční ryby sv. Petra a plavby lodí po jezeře. Řeka Jordán – místo, kde byl Pán Ježíš pokřtěn Janem Křtitelem, obnovení křestních slibů. Kána Galilejská – místo prvního zázraku, kde si manželé mohou obnovit své manželské sliby. Večeře a nocleh v Nazaretu / Tiberias.

4. den: po snídani prohlídka Nazaretu – baziliky Zvěstování, Kostela sv. Josefa. Odpolední výstup na horu Tábor (taxíkem), prohlídka kostela Proměnění Páně. Odjezd do Haify, návštěva kostela Stella Maris. Pokračování v cestě do Betléma. Večeře a nocleh v Betlémě.

5. den: po snídani odjezd autokarem do Jeruzaléma. Prohlídka města – Betfage, návštěva Olivové hory – prohlídka kostela Pater Noster (Otčenáš), návštěva Dominus Flevit, místa, kde Pán Ježíš plakal nad Jeruzalémem. Prohlídka Getsemanské zahrady, Baziliky Agónie – místa smrtelného zápasu Pána Ježíše, kostela Hrobu Panny Marie. Přechod ke Zdi nářků, Chrámová hora, kostel Galicantu (místo Petrova zapření a Kristova uvěznění), Hora Sion – Večeřadlo a bazilika Usnutí Panny Marie. Večeře a nocleh v Betlémě.

6. den: po snídani prohlídka Betánie – Lazarův hrob. Přejezd Judskou pouští, návštěva Jericha, zastávka u Mrtvého moře s možností koupání. Odpoledne fakultativní výlet na Massadu a do Kumránu (cena cca 35,- USD, minim. počet zájemců – 20 osob). Večeře a nocleh v Betlémě.

7. den: po snídani odjezd autokarem do Jeruzaléma, prohlídka Starého města. Křížová cesta-Via Dolorosa, bazilika Božího hrobu na Kalvárii-Golgotě. Večeře a nocleh v Betlémě.

8. den: odjezd v ranních hodinách autobusem do Tel Avivu s následným odletem do Vídně. Transfer autobusem do Brna a Olomouce (v případě skupiny také do Šumperka a Čeladné).

Duchovní program je spojený s každodenní mší svatou.

Průvodce si vyhrazuje právo úpravy programu podle aktuálních okolností.

————————————————————-

Cestovní agentura AWER TOUR s. r. o. v Zábřehu prodává poutní zájezdy cestovní kanceláře AWERTOUR spol. s r. o. v Bratislavě, která je pojištěna proti úpadku

u Allianz – Slovenské pojišťovny a.s. v Bratislavě.

AWER TOUR s. r. o.

Farní 1, Zábřeh, 789 01, mobil: 731 626 506, tel / fax: 583 418 297

e-mail: info@awertour.cz, www.awertour.cz

Relaxační pobyt ve slovenských termálních lázních Podhájska od 24.1. do 29.1. 2017

Podhajská

 

Součástí pobytu je každodenní mše svatá sloužená P. Františkem Eliášem

a P. Milanem Palkovičem.

Pro zájemce bude příležitost zúčastnit se společné besedy nad aktuálními tématy v církvi, kulturní „večerníčky“ v podání MgA. Martiny Pavlíkové, P. Milan Palkovič opět připraví malou ochutnávku vín s odborným komentářem apod.

PODHÁJSKA je nejnavštěvovanější slovenské termální koupaliště s celoročním provozem. Termální voda v Podhájské je slaná a silně mineralizovaná. Svým unikátním složením a mimořádnými léčivými účinky je přirovnávána k vodě z Mrtvého moře. Vzhledem k vysokému obsahu účinných látek má tato termální voda blahodárný vliv na lidský organizmus – pozitivních výsledků dosahuje u všech onemocnění pohybového aparátu, štítné žlázy, nemocí dýchacích cest, kožních a cévních onemocnění, při poúrazových
a pooperačních obtížích, regeneruje organizmus po velké fyzické i psychické zátěži.

V ceně je započítáno:

– autobusová doprava, 5x hotelové ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, polopenze, permanentní vstupenka na termální koupaliště,

V ceně není započítáno:

lázeňský poplatek obci 0,5 Eura/den (platí se na místě při ubytování)

– cestovní a zdravotní pojištění

– vstup do Wellness centra