Zábřeh – O nejchudších romských osadách jihovýchodního Slovenska a jejich obyvatelích vypráví časosběrný dokument Všechny moje děti slovenského režiséra Ladislava Kaboše, který na zábřežskou premiéru 5. dubna v 18. hodin zavítá se svou manželkou Marií Kabošouvou, aby divákům představili život v nejchudších východoslovenských romských osadách. Na Slovensku tento dokument vzbudil velký zájem diváků, doslova převálcoval svou návštěvností komerční snímky a o diváky velmi úspěšně bojuje i v České republice.
Ústřední postavou dokumentárního filmu je charismatický katolický kněz Marián Kuffa, kterého ve filmu uvidíme v ušpiněných montérkách na jeho misi do žalostného prostředí bídy a beznaděje v zapomenutých osadách Huncovce a Velká Lomnica. Kuffa se snaží pomoci nejchudším Romům a místo chatrčí plných potkanů nabídnout mnohadětným rodinám důstojné bydlení. Skrze svépomocnou stavbu prostých domků ale usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby „jeho děti“ objevily svoje schopnosti. Naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. Místo kázání se snaží strhnout Romy příkladem a lidským zájmem. Pomáhají mu bývalí kriminálníci a alkoholici z komunity, kterou před 25 lety založil na faře pod Tatrami. Mnozí z nich však tuto náročnou práci vzdávají.
Režisérovi se za tři roky přípravy a realizace filmu v osadách povedlo najít rozmanité lidské typy a plasticky vykreslil vnitřní problémy, s nimiž zdejší romská komunita zápasí. Divák tak se zatajeným dechem sleduje osudy Beátky, která se snaží urvat lepší život pro svých šest dětí. Laca, který se pod tíhou beznaděje pokusí oběsit. Zdena, který s dojemnou láskou pečuje o svou nemocnou ženu Růženu. I Stana, který jako první pochopí, že komunita si musí pomoci sama. Filmaři byli dokonce svědky tragédie, kdy dvě z místních dětí uhořely při požáru zanedbaných chatrčí.
„Každodenní životní zápas romských obyvatel je v těchto osadách velmi těžký a musí ve svém boji o život svůj a svých dětí vynakládat velké úsilí. Nedostatečná je i školní docházka romských dětí, které se například bojí splachovacích toalet. I díky filmu se situace pomaličku mění a teď se staví první společná sprcha.“ řekla producentka Maria Kabošová.
Slovenský dokumentarista Ladislav Kaboš, který v roce 1978 absolvoval pražskou FAMU, natočil přes 70 filmů a získal za ně mnoho cen. Před sametovou revolucí patřil k „trezorovým filmařům“. Posledních deset let žije a tvoří v Praze. Jako kameraman se podílel na filmu Alois Nebel, který je v našem regionu velmi dobře známý. Nad projektem a distribucí do kin převzal záštitu Kardinál Duka.